MC VIEW – Umiejętność korzystania z mediów i Krytycznego Spojrzenia jako skuteczny sposób  uczenia się przez całe życie przez osoby defaworyzowane.

MC VIEW – Umiejętność korzystania z mediów i Krytycznego Spojrzenia jako skuteczny sposób uczenia się przez całe życie przez osoby defaworyzowane.

Czas realizacji: 01.01.2022 – 30.11.2023
Program pomocowy: ERASMUS+
Numer projektu: 2021-1-PL01-KA220-ADU-000033539

Opis projektu:

Rzeczywiste i właściwe wykorzystanie nowych technologii zależy od osiągnięcia poziomu kompetencji w tej dziedzinie, ponieważ dezinformacja jako fałszywa, niedokładna lub wprowadzająca w błąd może wyrządzić szkodę społeczeństwu. Istnieje więc potrzeba konkretnych inicjatyw w zakresie umiejętności korzystania z mediów, które zapewnią zdolność do krytycznego myślenia i wykrywania dezinformacji. Ten projekt ma na celu opracowanie narzędzi, które pomogą grupie docelowej interpretować wewnętrzną treść programu, interpretować jej konstrukcję, rozpoznawać zewnętrzne siły i czynniki kształtujące program, porównywać reprezentacje medialne
z rzeczywistością i reagować na potencjalny wpływ formy i treści telewizyjnej. Potrzebne jest tu systemowe działanie i wsparcie zarówno dla dorosłych, jak i ich wychowawców. W tym też kontekście projekt jest innowacyjny dla całego partnerstwa.

Grupy docelowe:

Grupami docelowymi projektu MC-VIEW są członkowie grup defaworyzowanych (osoby o niskich kwalifikacjach, bezrobotni, osoby dorosłe zagrożone ubóstwem, etc.) oraz edukatorzy dorosłych. Ponadto, projekt stworzy narzędzia dla instytucji, które wspierają i opiekują się osobami dorosłymi znajdującymi się w niekorzystnej sytuacji, takich jak: centra edukacji dorosłych; instytucje pomocy społecznej, szkoły dla dorosłych, uniwersytety trzeciego wieku, stowarzyszenia wspierające dorosłych defaworyzowanych oraz walczące z wykluczeniem społecznym, a także wydziały edukacji samorządu lokalnego i regionalnego oraz edukatorzy dorosłych.

Rezultaty projektu:

PR1: Kurs samokształceniowy „MC-VIEW” materiały szkoleniowe. PR2: Indywidualne podejście do umiejętności korzystania z mediów w środowisku cyfrowym. Razem będzie to kompleksowy internetowy i spersonalizowany trening umiejętności medialnych w ramach aplikacji  „Centrum”, która będzie pełniła rolę opartego na sztucznej inteligencji zestawu mechanizmów i algorytmów, które poprzez sesję profilowania będą w stanie zorganizować całą treść szkoleniową w sposób najbardziej efektywny dla konkretnych użytkowników. Efektem tego będzie możliwość tworzenia indywidualnych i dostosowanych do potrzeb ścieżek edukacyjnych, co zapewni lepszą jakość procesu nauczania.

 Partnerzy projektu:

Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego – Rzeszów, Polska (Koordynator)

Centrum Wspierania Edukacji i Przedsiębiorczości – Rzeszów, Polska

Mindshift Talent Advisory lda – Lizbona, Portugalia

LABC S.R.L. – Turyn, Włochy

INSTALOFI LEVANTE SL – Walencja, Hiszpania

HERAKLION MUNICIPALITY – Heraklion, Grecja

Strona projektu: https://mc-view.erasmus.site/