Sektor: Partnerstwa współpracy na rzecz młodzieży
Opis projektu
Obecne młode pokolenie chętnie przejmuje odpowiedzialność za własne decyzje, jest lepiej wykształcone niż kiedykolwiek i aktywniejsze na arenie politycznej i społecznej (53% zaangażowania) (Strategia UE na rzecz młodzieży). Niemniej jednak, częściej niż kiedykolwiek staje przed wyzwaniami związanymi z integracją w sektorze gospodarczym, ze względu na niepewność związaną ze zmianami technologicznymi, trendami demograficznymi, dyskryminacją, wykluczeniem społecznym i populizmem. Problem ten w szczególny sposób dotyka kobiety. Pomimo tego, że w Unii Europejskiej większa liczba młodych kobiet niż mężczyzn kończy uczelnie (Raport dotyczący sytuacji kobiet na rynku pracy w UE, 2022), ich możliwości zatrudnienia są bardziej ograniczone, z różnicą w poziomie zatrudnienia wynoszącą 12,6% w UE (Raport CEDEFOP z 2022). Dodatkowo, w czasie pandemii COVID-19 zaobserwowano spadek dostępu do rynku pracy, szczególnie dotkliwy dla kobiet i osób młodych (Raport OECD z 2022). Młode kobiety są średnio 2/3- krotnie bardziej narażone na bezrobocie niż osoby starsze, ze względu na dyskryminację płciową oraz negatywne postrzeganie spowodowane większym zaangażowaniem młodych kobiet w nieodpłatne obowiązki opiekuńcze (ILO2021). Podczas gdy takie nierówności płci są powszechnie uznawane i szczególnie obecne w obszarach zdominowanych przez mężczyzn, takich jak biznes i STEM, kobiety studiujące lub kształcące się do pracy w tych sektorach nie są przygotowane do radzenia sobie z dyskryminującym zachowaniem na rynku pracy.
4equality oferuje metodologie i narzędzia do budowania kompetencji młodych kobiet poszukujących pracy w branżach zdominowanych przez mężczyzn – biznes i STEM, tak aby mogły proaktywnie radzić sobie
z wyzwaniami stojącymi przed nimi na rynku pracy. Wyniki projektu będą skoncentrowane na promowaniu świadomości dotyczącej tego, w jaki sposób uprzedzenia związane z płcią prowadzą do zachowań dyskryminacyjnych. Głównym celem jest zrozumienie ich wpływu oraz rozwijanie umiejętności potrzebnych do ochrony przed ich negatywnym wpływem. Projekt 4equality ma na celu opracowanie metodologii i narzędzi dla osób pracujących z młodzieżą oraz narzędzi samorozwoju dla młodych kobiet, aby umożliwić im proaktywne zwalczanie negatywnego wpływu uprzedzeń płciowych na ich życie zawodowe, wspierając je w pokonywaniu wewnętrznych barier oraz przewidywaniu i minimalizowaniu wpływu zachowań dyskryminacyjnych. Ponadto projekt promuje świadomość uprzedzeń, a zwłaszcza podświadomych uprzedzeń ze względu na płeć w różnych aspektach życia zawodowego oraz nierównego traktowania kobiet w biznesie i STEM.
Rezultaty projektu 4equality
- R1: E-mentor dla młodych kobiet oraz narzędzia wsparcia dla osób pracujących z młodzieżą, pomagające odkrywać indywidualne mocne strony i umiejętności, przekraczając ramy formalnych kwalifikacji
- R2: Narzędzia dla osób pracujących z młodzieżą: Jak wspierać młode kobiety w obszarze biznesu
i nauk STEM w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z uprzedzeniem oraz aktywnego reagowania na dyskryminację. - R3: Kurs online skierowany do młodych kobiet, którego celem jest wyposażenie ich w umiejętności skutecznego radzenia sobie z uprzedzeniami płciowymi – zasoby mające na celu zwiększenie świadomości w tej dziedzinie.
Partnerzy 4equality
- CENTRUM WSPIERANIA EDUKACJI I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI – Polska (koordynator projektu)
- E&D KNOWLEDGE CONSULTING LDA – Portugalia
- ASSOCIATIA DE DEZVOLTARE ESONOMICO-SOCIALA – Rumunia
- LOVILA LIMITED – Cypr
- SPRUDZENIE ZNAM I MOGA – Bułgaria
- ASOCIATIA PENTRU DEZVOLTAREA ANTREPRENORIATULUI FEMININ – Rumunia
ODWIEDŹ STRONĘ INTERNETOWĄ: https://4equality.erasmus.site/
DOŁĄCZ DO PROJEKTU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH: