Numer projektu: 2020-1-RO01-KA204-079798
Opis projektu:
Umiejętność korzystania z mediów jest obecnie „chwytliwym” terminem, ale niewiele prac przygotowawczych poświęca się wspieraniu umiejętności świadomej konsumpcji przekazów rozpowszechnianych w mediach wśród dorosłych. Zostało to stwierdzone podczas jednego ze spotkań organu KE, Grupy Ekspertów ds. Umiejętności Medialnych. „Umiejętność korzystania z mediów” jest definiowana przez nich jako zbiorcze wyrażenie obejmujące wszystkie techniczne, poznawcze, społeczne, obywatelskie i kreatywne zdolności, które pozwalają obywatelowi na dostęp do mediów, krytyczne ich zrozumienie i interakcję z nimi. Wszystkie te zdolności umożliwiają obywatelom uczestnictwo w gospodarczych, społecznych i kulturowych aspektach społeczeństwa oraz odgrywanie aktywnej roli w procesach demokratycznych. MLEG w czerwcu 2018 r. podsumował badania przeprowadzone wśród obywateli UE i stwierdził, że istnieje „potrzeba wzmocnienia wysiłków na rzecz zwiększenia umiejętności korzystania z mediów na wszystkich poziomach”. A. Hellman, zastępca szefa MLEG, po wymienieniu kilku inicjatyw, stwierdził, że to nie wystarczy i jedną z rekomendacji jaką dał było „dostarczenie odpowiednich materiałów edukacyjnych edukatorom”. Nauczyciele dorosłych działający w imieniu uczących się jako część społeczeństwa obywatelskiego muszą nauczyć się rozpoznawać, analizować i wyjaśniać uczniom kluczowe terminy i pomysły na zrozumienie metod działania dezinformacji za pomocą zasad umiejętności korzystania z mediów.
Cel projektu:
Projekt IMEDIAL ma na celu podniesienie umiejętności dorosłych w zakresie korzystania z mediów w celu zwalczania dezinformacji, fałszywych wiadomości i cyberagresji.
Celem projektu jest:
- Poszerzanie i rozwijanie umiejętności i kompetencji w zakresie edukacji medialnej dorosłych edukatorów w skutecznym nauczaniu tych umiejętności (szczególnie tych pracujących z uczniami ze środowisk defaworyzowanych);
- Zwiększanie umiejętności korzystania z mediów przez dorosłych uczniów (szczególnie z grup defaworyzowanych).
Grupy docelowe:
- Edukatorzy osób dorosłych, zwłaszcza ci, którzy pracują w placówkach edukacji nieformalnej, centrach kształcenia dorosłych, ośrodkach społecznych, organizacjach pozarządowych, stowarzyszeniach, a także freelancerzy pracujących z uczniami znajdującymi się w niekorzystnej sytuacji;
- Uczniowie z grup defaworyzowanych, w tym osoby o niskich umiejętnościach i niższym poziomie kwalifikacji, o niskich dochodach, z obszarów oddalonych; bezrobotni, kobiety, imigranci.
Rezultaty projektu:
IO1 – podręcznik IMEDIAL
Podręcznik będzie zawierał metodykę, materiały, przykłady, ćwiczenia, testy ujawniające techniki stosowane przez twórców mediów i pomagające edukatorom osiągnąć cel szkoleń – pozwolić uczestnikom wejść w świat czytania i rozumienia różnych informacji przekazywanych przez media.
IO2 – karty IMEDIAL
Będą to fizyczne karty zawierające konkretne działania/ćwiczenia – instrukcje dla edukatora. Karty będą zestawem aktywności. Każda z nich będzie zawierała następujące elementy: nazwa aktywności, opis, wskazówki, czas trwania, materiały potrzebne do realizacji aktywności. Karty będą miały również przedstawioną kategorię i kolor z nią związany (inny dla każdej z nich). Przewidziano 5 kategorii: przełamywanie lodów, analiza tekstu pisanego, analiza treści wizualnych, analiza treści multimedialnych, refleksje.
IO3 – aplikacja mobilna IMEDIAL
Posłuży ona jako narzędzie dla edukatorów dorosłych i uczestników ich warsztatów poprzez dostarczenie kart IMEDIAL dla obu grup.
Aplikacja będzie zawierała 2 rodzaje kart:
– karty dla edukatorów – cyfrowa wersja kart,
– karty dla uczących się – z materiałami/zasobami (zdjęcia, teksty, wideo, itp.) do wykorzystania podczas warsztatów.
Posiadanie aplikacji mobilnej IMEDIAL umożliwi edukatorom dorosłych prowadzenie warsztatów w nowoczesny sposób.
Strona internetowa projektu: https://imedial.erasmus.site/
Partnerzy projektu:
- Arad Development Centre (CDA) – koordynator
- Centrum Wspierania Edukacji i Przedsiębiorczości
- E&D Knowledge Consulting
- LABC
- CONSORZIO MATERAHUB INDUSTRIE CULTURALI E CREATIVE
- VALENCIA INNO HUB
- Center for Social Innovation (CSI)